Szybki kurs czysczenia monet

Monety srebrne

Samo srebro jest metalem dość odprnym na działanie czynników zewnętrznych. Niestety zdecydowana większość monet jest wybijana ze stopów zawierajacy ok 50% srebra. Im więcej czystego srebra znajduje się w monecie, tym latwiej jest ją później wyczyścić.

WAŻNE: Srebro z biegiem czasu pokrywa się naturalną patyną. Dodaje mu ona niesamowitego uroku oraz chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Pod żadnym pozorem nie należy czyścić naturalnej patyny.

Aby móc skutecznie wyczyścić srebro najpierw należy zdiagnozować przyczynę jej powtania. Najczęściej spotykanymi niedoskonałościami takich monet są zielone lub jasnzielone naloty. Powstaje ona na skutek reakcji z otoczeniem samej miedzi, która jest z reguły podstawowym składnikiem monet srebrnych. Właśnie ta zielona śniedź jest przyczyną częstego zjawiska "sklajania się" monet srebrnych znajdowanych w ziemi. Pod żadnym pozorem nie należy ich wtedy rozdzielać mechanicznie a jedynie wrzucić do 8-procentowego roztworu amoniaki. Waą tej metody jest fakt, iż zabiegi czyszczenia trzeba wykonywać przez kilka dni i za kazdym razem długo płukać ciepłą wodą. Inną metoda może być wrzucienie ich do super slabego roztworu kwasu siarkowego (nie więcej niż 2%) z obowiązkowym dodatkiem dwuchromianu sodu (3 g na 10 litrów). Przy tym czyszczeniu należy stale kontrolować jego wyniki i natychmiast przerwać w chwili pozbycia sie zielonego nalotu.

 

Do czyszczenie nie nadają sie między innymi takie srebrne monety. Albowiem są one wybite stemplem lustrzanym a każda nawet minimalna ingerencja w nie może je uszkodzić w sposób nieodwracalny.

Srebro bardzo często pokrywa się również czarym nalotem. Jedną ze skutecznijeszych metod domowych jest zanurzenie ich w kwasku cytrynowym. Niestety ta metoda wymaga bardzo intensywnego oraz długotrwałego płukania czystą wodą. Mniej inwazyjnym ale równie skutecznym sposobem jest długotrwałe moczenie ich w 10% winianie potasu sodu. Roztwór należy zmienić po kilku dniach.

Szukaj na stronie

© 2013 Wszystkie prawa zastrzeżone.