Szybki kurs czysczenia monet

Monety złote

Jest o najbardziej wdzięczny typ monet do czyszczenia. Albowiem nie reaguje z różnymi pierwiastmi, które go otaczają. Czyszczenie takich numizmatów jest z reguły bardzo bezpieczne a co więcej proste.

Zdecydowaną większość zanieczyszczeń możemy usunąć za pomocą ciepłej wody (nie gorącej) z małym dodatkiem mydła. Najlepszym wyjściem będzie tutaj naturalne mydło szare (bialy jeleń). Za jego pomocą z łatwością usuniemy ślady odcisków palców, delitane zabrudzenia ziemią, itp. Warto tutaj jednak dodać, iż nawet tak mała ingerecja będzie powodawać powstawanie drobnych mikrorysek. Dlatego też nie jest zalecana w przypadku monet bitych stemplem lustrzanym.

Niekiedy na złocie mogą występować drobne czerwone plami. Jest to tak zwana rdza czerwona. Jej usunięcie jest dość proste i polega na zanurzeniu monety w delikatnym roztworze kwasu solnego, najlepiej o stężeniu nie przekraczającym 7%.

Jeśli monety leżały długo w ziemi, w szczególności z moniakami miedzianymi, mogą się pojawić na nich zielone plamy. Czyścimy je wedy za pomocą kwasu siarkowego we wcześniej przygotowanym roztworze. Pamiętajmy, aby na każdą część kwasu dalać cztery części wody. Następnie do tak przygotowanego roztworu dodajemy jeszcze dwuchromian potasu. Tutaj równiez pamiętamy o proporcjach, dodajemy bowiem 3 gramy na 10 litrów wody.

WAŻNE: Pamiętajmy, aby monet złotych nie przecierać pierwszą lepszą szmatką po czyczszczeniu i płukaniu. Albowiem złoto jest metalem stosunkowo miękkim i łatwo ulega porysowaniu.

Szukaj na stronie

© 2013 Wszystkie prawa zastrzeżone.