Szybki kurs czysczenia monet

Myjka ultradźwiękowa

2013-04-25 16:32

Jest to najmniej znana metoda czyszczenia. Swoją małą popularność "zawdzięcza" swoim właściwościom. Przy nieprawidłowym stosowaniu potrafi więcej zaszkodzić niż pomóc. Poza usunięciem niechcianego nalotu może usunąć również wierzchnią wartwę monety. Nie wspominając o pozbyciu się szlachetnej patyny.

Należy zacząć od tego, jaka jest zasada działania takiej myjki. A więc opiera się ona głównie na zjawisku kawitacji. W skrócie polega ona na bardzo gwałtownej przemianie fazowej stanu ciekłego w stan gazowy. Właśnie ta gwałtowność procesu jest odpowiedzialna za usuwanie zaniczyszczeń z powierzchni. Należy jednak pamiętać, iż w zależności od stopu czyszczonego przedmiotu, należy zastosować inny roztwór chemiczny. W myjce takiej nie stosujemy wody.

Co wpływa na skueczność myjki? Po pierwsze wspomniany wcześniej roztwór. O próbach z różnymi roztworami napiszę później. Ważna jest też temperatura do której zostaje podgrzany płyn. Niesety funkcji tej nie posiadają tańsze modele. A jest ona niezbędna do prawidłowego czyszczenia. Trzecim bardzo istotnym czynnikiem jest czas czyszczenia. Pamiętajmy, iż proces ten należy stale kontrolować. Zbyt długo przeprowadzony proces czyszczenia może spowodawać nieodwracalne zmiany na monetach.

Powrót

Szukaj na stronie

© 2013 Wszystkie prawa zastrzeżone.